Načítám...

Koblihy

P1090331.JPG

Ingredience: (na 10 koblížků)

Postup:

Nejprve si nachystáme z vlažného mléka, cukru a droždí kvásek. V míse smícháme smetanu, máslo, žloutky, rum a mouky se špetkou solí, pak přidáme kvásek a vyhněteme vláčné jemné těsto, které necháme na teplém místě cca hodinu kynout, mísu s těstem zakryjeme utěrkou nebo poklopem, aby neoschlo.

Po hodině si těsto vložíme na vál a mírně jen co je nutné pomoučíme, aby se nám nelepilo k rukám, vypracujeme a rozválíme přes mikroténový sáček válečkem na 5mm silný plát. Nachystáme si dva hrníčky, jeden s větším průměrem a druhý s měnším asi o 5mm / nebo vykrajovátka/, větším průměrem vykrojíme kolečka na která poklademe lžičkou marmeládu nebo povidla. Druhé kolečko položíme na kolečko s marmeládou a okraje umačkáme, aby se obě kolečka s marmeládou uvnitř pěkně spojila, vezmeme si hrníček nebo vykrajovátko s menším průměrem a spojené kolečko znovu vykrojíme a spoje uhladíme rukou. Takto vzniklé bochánky dáme na tácek cca 35 minut znovu kynout.

Mezi tím si nachystáme do hrnce olej, až je olej rozpálený bochánky nafouklejší stranou vkládáme do hrnce směrem dolů a mírně smažíme první 3minuty z obou stran pod pokličkou, pak dosmažíme bez pokličky a pokládáme na papírový ubrousek aby nasál zbytek oleje. Smažení je třeba si pohlídat.

Zdroj: Vladěna Halatová